حاشيه های جام ۱۸

خوب وقتی یه جشنی یا حالا کلا یه مراسمی که برای همه جهان مهمه وقتی که تموم میشه حتی اگه کوچکترین اثر رو توش هم نداشته باشی ولی دلت براش تنگ میشه! یکی از همین مراسم ها که هر چهار سال یک بار میتونیم شاهدش باشیم جام جهانی فوتبال که بی برو برگرد هیچ کس نیست که از جام جهانی خوشش نیاد و حتی یک بازی رو تماشا نکنه یا نتیجش براش مهم نباشه! مخصوصا که اگه یکی از اون 32 تیم . تیم مثلا کشورش باشه !

قبل از اینکه ادامه بدم امروز میخوام یه پست متفاوت بدم ولی اولین وآخرینش خواهد بود! ولی خوب حتما چیزهایی هست که روزی اگه به بحث گذاشته بشه خارج از همه شوخی ها. بسیار مهم و حساس خواهد بود.

جام جهانی برگزار شد. 32 تیم. 64 بازی و هزاران تماشاچی و میلیونها مشتاق و میلیارد ها پول صرف شد ولی واقعا چیزی که بیشتر مورد توجه هست حاشیه های هر بازی و اینکه چه جوری برگزار بشه! ...کمی نوشته دارم. کمی عکس و ... شاید خوشتون اومد! گرچه اینجا یکی دو نفر بازدید کننده نداره ولی خوب همین ها اینقدر مهم هستن که ارزش این نوشتن و زحمت رو داشته باشن که شاید جای دیگه نشه گفت . به امید اینکه روزی رسانه بهتری برای گفتن این حرفها داشته باشم .البته فراتر از اینترنت و ... به هر حال...

امسال ایرانی های زیادی از خود ایران به آلمان رفتن. کاری ندارم درست یا غلط! خوب یا بد! اما این بین هرکسی باید از خودش یه نظریه میداد که روزنامه های محترم غیر ورزشی هم این زحمت رو میکشیدند که وقتی چیزی برای اعتراض پیدا نکنند به مسائلی گیر میدن که هیچ ربطی به جام جهانی نداره! روزنامه جمهوری اسلامی. جایی خوندم که نوشته بود باید اعتراض کنیم که چرا هتل هایی که به ایرانیان دادن نزدیک عشرتکده هاست!! و ایرانیای بیچاره ممکنه خدای نکرده مشکلی براشون پیش بیاد! حالا اتفاقا همون روز .روزنامه لس آنجلس تایمز با رئیس یکی از همین به اصطلاح عشرت کده ها که مصاحبه داشت! میگفت با شروع جام جهانی نه تنها وضعمون بهتر نشده!! بدتر هم شده! و زیاد از این موضوع راضی نیستیم! که البته خدارو شکر! البته این در حالی بود که چند وقت پیش بی بی سی هم نوشته بود! پیش بینی میشه سیل مشتاقان به حدی هست که ممکنه مجبور بشن آلاچیق های جنسی رو راه اندازی کنن که! به هر حال اینجور که از اخبار و گفته ها معلوم بود وضع بوتیک های آلمان زیاد تعریفی نداشته دیگه چه برسه به اینجور جاها و فقط رستوران ها بهترین روزها گذروندن! البته ایرانیا که رفته بودن خوب حدس میزنم اصلا بلد نبودن تیم ملی رو تشویق کنن!! چون تعداد دخترا هم زیاد بوده! و اونا هم که اصلا به فوتبال علاقه ندارن!!!

یه سری میگفتن ایران از اولش میدونسته که به دور بعد نمیره! چون فقط 3 تا قالیچه گرانبها آورده بوده! و اگه به دور بعد میرفته پس به حریفاش چی میداده که نشونی از این مرز و بوم میخواستن داشته باشن و ایرانیا رو بجای اینکه بعضا مثه عربها شتر سوار فرض کنند! از این به بعد قالیچه سوار فرض کنن! شایدم اینجوری صلاح بوده!

 (تصوير بزرگتر)

مردم ما آدمهایی هستند بسیار خوب! طوری که وقتی میخوان یه نفر رو بالا ببرن ! اینقدر میبرن بالا .میبرن بالا که دست خودشونم به طرف نمیرسه! بعد که میخوان پایین بیارن طرف رو مثه توپ فوتبال میکوبونن به زمین . طوری که اگه خواست از جاش بلند شه! یه ضربه هم به ساق پاش میزنن که مصدوم شه و دیگه نتونه بازی کنه! یکی از این افراد که مورد غضب مردم بود! علی دایی بود! کسی که این همه زحمت برای مردم کشید! پولشم گرفت! ولی به هر حال زحمت کشید! توی تیم معروف آرمنیا بیلفید کلی گل زد و بعدم بایرن رو به مقام دومی رسوند. حالا هرچی دلشون خواست بهش گفتند! از مافیا گرفته تا بنز سوار و پیرمرد! راستی چرا هیچکس نگفت علی کریمی چی کار کرد؟! ساق پاهاش مهم تر بود یا تیم ملی؟! یا شایدم دوست داشت بازم توی این زمین خوشگلا بازی کنه! به هر حال امسال تو یه مصاحبه تلویزیونی خارج از ایران. چشممون به جمال پاشازاده و همسر رومانیاییشون روشن شد و ایشون هم به استادیوم رفتن و خواستار برد ایران بودند! دستشون درد نکنه! رحمان رضایی هم زن خوبی گیرش اومد! (ایتالیایی) . همه عاقبت بخیر بشن! ولی آندرانیک اینجوری نشه! این عکسه هم مال شونصد سال پیشه نه امسال!(تصوير بزرگتر)

اما خوب بعضی موقعها هم نباید زیاد از مردم تعریف کرد! چون ممکنه جنبشو نداشته باشن! خوب آدمی که هم که همیشه خونسرد باشه دلیل مناسبی برای کاپیتان بودن نیست! گاهی هم فقط شانس میاره! که اونم دلایل خاص خودش رو داره! (تصوير بزرگتر)

 

حرکتی که کعبی تو بازی روی فیگو کرد به نظر من زیباترین حرکت بود و جواب خوبی به همه اونهایی که فکر میکنن که میتونن با قدرت بدنی فوتبال بازی کنن! این رو باید که گزارشگر شبکه فرانسه گفت! که نمیدونم کجای کعبی خنده دار بود که هر موقع توپ دست ایشون میومد صدای هرهرش تا آسمون میرفت! ولی درس خوبی به این فیگو مغرور و پر رو داد! گرچه تمام داور ها اعلام کردن که نه تنها این بازیکن باید اخراج میشد بلکه باید محروم هم میشد اونم برای چند ماه! ولی خوب حتی کارت هم نگرفت! این داور اگه تو ایران بود حتما از فحش هایی که تو استادیوم میدادن در امان میموند!!

 

بیشتر از 30 آهنگ برای جام جهانی و تیم ملی ساخته شد که از هر کدوم هم که میپرسیدی میگفتن ما آهنگ اصلی جام جهانی هستیم!!! زهی خیال باطل که این عزیزان که در عکس مشاهده میکنید یکی از همین پرادعا ها بودند که فکر میکردند شاید آلمان هم خواهند رفت ولی حتی در بازی خداحافظی تیم ملی هم نتونستن اجرا کنن!! اما بد نیست بدونید آرش آهنگش رو تو آلمان اجرا کرد! تا بسوزند هر آنکس که نتوان دید! و نه تنها ایرانیا شنیدن بلکه توی یکی از رادیو های آلمان هم پخش شد! تا فدراسیون بهفمه که نمیشه به زور آهنگی رو تقدیم مردم کرد! فقط دلم واسه امثال محمد اصفهانی و قاسم افشار سوخت!! که حتی توی یه کلاب درست حسابی هم نتونستن برنامه اجرا کنن و نهایتن تو سفارت ایران اونم با چند نفر تماشاگر! خسته نباشن! همه خوانندگان این مرز و بوم!

 (تصوير بزرگتر)

خوب به هر حال بازیکن های تیم ملی هم مثه ما انسانن! اونا هم میتونن با هم شوخی کنن!میتونن شاد باشن! میخواستن 60 میلیون آدم رو شاد کنن! اما خیلی ها هم دعا کردن که اینجوری نشه! چرا که این شادیهای ما هم گاها از سرعقده خواهد بود! چه افرادی که حتی نمیدونستن فوتبال چی چیه!؟ فقط ماشین پرشیا رو که از باباجونیشون هدیه گرفته بودند آماده کرده بود! دوست دخترااا رو هم که قطعا بغیر از قیافه فریدون زندی چیزه دیگه ای از فوتبال یادشون نیست! سوار کنن و توی خیابونا برقصن و از پیروزی تیم ملی گند بزنن به خیابون ها! و بعدم هزاران غلطه دیگه! خدارو شکر که اینجوری نشد! و شایدم بعضیا هم دلشون میخواست تا میتونن هرچی عقده دارن روی ماشین ها عبوری مردم خالی کنند و مردم رو خوشحال کنند که اینم نشد! خوب این به بازیکنای فوتبال چه ربطی داره؟! همین که هنوزم یورو ها میرسه .دیگه یه پژو فدراسیون چه ارزشی داره!! باید خوشحال باشن!(تصوير بزرگتر)

به هر حال دیگه هرچی بود گذشت و یه سری مردم شاد بودن! یه سری غمگین بودن و شدن و یه سری هم تونستن پول دربیارن! که این بین حتی از 100 یورو هم نمیشه گذشت! مسلما اگه پدران خیلی ها اگه مربی تیم افغانستان هم بود! برای اون تیم خوشحال میشدن و حاضر نبودن جای خودشون و بهترین جاشون رو به نفر دیگه ای بدن! اما دختر ایوانکویچ براش اهمیتی نداشت که تیم پدر ببازه یا ببره! چرا که بلیط های ویژه ای که بهترین جا در استادیوم بود رو جلوی در استادیوم به قیمت 100 یورو فروخت تا باز هم افتخار دیگه ای برای ما توی کتاب رکوردهای جهان نوشته بشه! نمیدونم چقدر هنوز ایران رو دوست دارید ولی حتی اگه 1 % هم باشید دلتون میخواد اگه این دختر به دستتون رسید حتما کاری کنید که دیگه نتونه از جاش بلند بشه ! فقط امیدوارم که روزی تلافی اینکارشو ببینه! که ایران رو به 100 یورو فروخت!

و بالاخره جام جهانی هم روزهای آخرش رو پشت سر گذاشت و به پایان رسید!و بعضی ها دلشون فقط برای تیم کشورشون تپید و فریاد زدند! بعضی ها تیم های دیگه ای رو دوست داشتن و بازی اونها رو هم دنبال میکردند! ولی خوب حق بدیم بعضی از دخترای کشورمون شعورشون همینقدر میرسه که وقتی ازشون میپرسی طرفدار چه تیمی هستی میگن ایتالیا! بعد میگی چون قهرمان شد ؟! میگن برو بابا !! چون همشون خوشگلن! و وقتی ایتالیا رو صدا میزدن توی دلشون قند آب میشد که یعنی میشه ! شوهر آینده ما ! یکی مثه آلساندرو دل پیرو باشه؟!!! البته اگه مثه قدیم موو هم داشته باشه بهتره ولی همینجوری هم قبول داریم! یه سری هم گردن دراز دوست دارن و کریستیانو رونالدو رو انتخاب میکنن!! ایشالا عاقبت بخیر بشن! و شوهر آیندشون از شلوار کوتاشون تو خیابون خوشش بیاد!!

 

راستی امسال یکی از بی حاشیه ترین جامعه جهانی بود که تماشاگرهایی هم که نشون داده میشد همه پوشیده بودند ولی خوب به هر حال تلویزیون ما احتیاط کرد و 9 ثانیه و کم یا بیش تاخیر داشت!! که این ثانیه ها لازم بود تا کسی زودتر از نتیجه اطلاع پیدا کنه! ولی معنی بازی مستقیم و تاخیری رو هم گاهی میشه فهمید! حالا میدونید چرا مجبور بودیم تو تلویزیون خودمون بجای اینکه مدال گرفتن بازیکنان فرانسه رو تماشا کنیم! شونصد بار گل های مسخره بازی و قیافه چپر چلاغ مربی های دو تیم رو تحمل کنید! به دلایل زیر! خدایی خودتون قضاوت کنید! اینها نیازی به این سانسور داشت ؟!! چرا باید اینقدر فکرمون بد تعریف شده باشه؟!(تصويربزرگتر) (تصوير بزرگتر) (تصوير بزرگتر)

و ایتالیا ها رو اگه بازم بهشون هدیه هم بدی! باید یه چیزی بدزدن!! زاتشون خرابه!!(تصوير بزرگتر)

 

 آخرم سر جام کلاه گذاشتن!!(تصوير بزرگتر)

 

و اما وقتی فردوسی پور میگفت که چقدر دلش برای ایران عزیز اسلامی تنگ شده! مطمئن بودم منظورش این بود که جام ملت ها آسیا نزدیکه! لطفا اونایی که میخوان کمردرد مصلحتی بگیرن بگیرن که ما هستیم و جاتون خالی کلی حال کردیم! و خوب اگه میدونست آفریقای جنوبی شهرهای زیبایی داره! حتما نمیگفت شاید جام جهانی بعدی ممکنه به همین نظم برگزار نشه! به امید اینکه ایران هم توی جام جهانی 2010 حاضر باشه و توی جام جهانی 4010 هم قهرمان جهان بشه!

 

 

و اما برای آخرین مطلب! دلم میخواد در مورد فیلم آفساید جعفر پناهی بگم! که باید بگم فوق العادست و اگر تونستید سی دی اون رو پیدا کنید که همه جا هست اکثر تماشا کنید .چون دیگه تو سینماها پخش نمیشه! ماجرای چند دختر هست که به استادیوم میرن و اونها رو میگیرن ولی زیباترین صحنه از معرفت دخترا و با هم بودن و زیبا بودن لحظات آزادی رو میتونید تماشا کنید و شوق میلیون ها ایرانی برای رفتن به آلمان که برای همیشه به پایان رسید! و معرفت دختر اصلی فیلم که برای اینکه دوستش یکی از کشته شدگان بازی ژاپن بود به استادیوم اومده بود و ..... حتما ببینید.چون این فیلم هم یکی از زیباترین و به موقع ترین فیلمهایی بود که جا داشت پخش میشد! متاسفم برای دخترانی که واقعا فوتبال رو دوست دارند! متاسفم برای اونهایی که ارزش خیلی از چیزها رو نمیدونن! و امیدوارم شاهد ایران پر بارتری باشیم...

  

و اينم هيچ ربطی نداره! جام جهانی تموم شد ديگه!! اينم فقط گذاشتم داغ دلتون تازه بشه!!! :)) (تصوير بزرگتر)

/ 13 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
behnaz

...و خب در مورد کعبی هم باهات موافقم دمش پیتزا این پسره ء پر رو رو سر جاش نشوندمهم بردن و باختن ایران نبود هر چی باشه حمایت ِ ما از هم وطنامون همیشگی ِ ! بابا چه عکسایییییییییییییییییییییییمرسییییییییییییییییییییییییییییییییی... آهان آفساید رو هم تو اتوبوس دیدم سر یکی از همین امتحانا که هیچی نخونده بودم و اینا جالب بود ! حالا بین این همه ترانه و میوزیک من میوزیک ارش و اون میوزیکی که جمعی از خواننده ها خونده بودن و شادمهررررررررررررررر نانازمنتظیمش کرده بود رو بیشتر میدوستم ! ایران ایران الهی تا ابد پاینده باشیییییییییییییییییی ....

behnaz

و اما شوتبال ، من که تا حدودی علاقه مندم بهش و خب خداییش ایتالیا لیاقت جام رو نداشت با اون همه مسخره بازی که بعدش در آوردن ! من اگه جای زیدان بودم جای یه کله 2 تا دیگه به اون بچه پر رو میزدم که به مسلمان بودن زیدان توهین کرد و واقعا خوشحالم که توپ طلایی به زیدان رسید ... ماجرای عجیبی بود ! میون این همه ترانه و ... ایران ایران ! من کشورم رو دوس دارم هر جوری که باشه ! به هر حال عرق ملی ِ دیگه ...

بانوی فروردين

درست گفتي معمولا وقتی يک همچين مراسمی تموم می شه يه جور حس بدی به همه يا به خصوص کسانی که اون رو دنبال می کردن دست می ده... اميد همين اول می گی اين پست اولين و آخرين پست متفاوت خواهد بود!من حالا می گم هيچ هم اينچنين نخواهد بود باز هم منتظر پستهای متفوت شما خواهيم بود! ان شالله به زودی اون رسانه ای که بتونيم توش حرف بزنيم رو بشه به وجود آورد...و به قول تو وبلاگ شايد اون خصوصيات مورد نظر اين نوع بحث ها رو نداشته باشه...

بانوی فروردين

ان شالله روزی بياد...روزی در همين نزديکی که همچين رسانه بزرگی برای بيان حرفات داشته باشی...به خصوص تحليل های اقتصاديت واقعا دقيقه...واقعا!اينو داری از يک اقتصاد دان ميشنوی...و کاملا جدی ميگم... در مورد هتل ها هم راستش يه بار تلويزيون هتل تیم ايران رو نشون ميداد...اول بايد بگم من با آلمان آشنايی خيلی زيادی دارم و خيلی از شهرهاشون خوب می شناسم اما محل اقامت ايران ديگه فکر ميکنم واقعا کمترين هزينه رو روی دست آلمانيها گذاشته بوئ و هتل ايرانيها هم فکر می کنم با اون کارکنان مسنش و اون محيط تاريکش از خيلی از هتل های ۴ ستاره تهران هم بدتر بود...البته هيچ جای تعجب نداره...

بانوی فروردين

راجع به قاليچه ها گفتی...درسته خيلی از بازی ها رو حتی ۵ دقيقه اش رو هم نديدم اما هميشه دوست دارم حاشيه های قبل از بازی ها رو ببينم...فکر نمی کنم هيچ کشوری مثل ايران اين همه خودشيرينی فرموده بود...که البته فکر نمی کنم تاثير چندانی هم داشت! علی دايی هم خوب...زحمت کشيده هيچ شکی توش نيست اما درسته خودم هم ازش خيلی حمايت می کردم اما معتقدم از شهرتش به نحو احسن هم استفاده کرد و...اما خوب مردم ما تمام خوبيها رو فراموش می کنن و فقط بديها يا ضعف ها رو می بينن...برای مثال اگه کريکی هيچ کار خاصی هم انجام نده چون هنوز به اندازه دايی ثروت به دست نياورده اونقدر هم مورد غضب قرار نمی گيره...چقدر هم از اين علی کريمی متنفرم..به نظرم خيلی موجود بی جنبه ايه

بانوی فروردين

دل پيرو ی سه دقيقه بازی کنی که من نمی دونم کجاش خوشگله؟ خانوم کريستيانو رونالدو هم که اصولا از بحث خارجه!با اون اشکهايی که در بازی هلند می ريختن! وای از فردوسی پور نگو که با اين نحوه بيان اسامی بازيکنا : اولی کان ! پت ويرا! تی تی آنری!زيزو! و... بسی حالم رو به هم می زنه!قبل از بازی آرژانتين و آلمان رفته بود تو خيابونهای برلين مصاحبه!فقط دو تا کلمه بلد بود طفلک خارجی حرف بزنه: What do you think about the match what do yo think about the scorer کلی هم احساس آلمانی بودن به ايشون دست داده بود...اون قسمتی که داشت راجع به جريانات فلسطين و هم زمانيش با مسابقات جام جهانی می گفت نزديک بود از خنده بميرم...نکرده بود يه کم جمله های متنی که دستش داده بودن رو عوض کنه و بعد بخونه! خيلی ازش بدم مياد!چون بد جور حس کرده چيزی حاليشه و فقط حق خودشه که تشريف ببره فرنگستان!

بانوی فروردين

واقعا ازت ممنونم که اين همه زحمت کشيدی!همه عکس ها خيلی قشنگ بودن...و مهمتر از اون اينکه تو حجمشون هم خيلی دقت کردی و باز مهمتر از اون اينکه جای ديگه ای به اين شکل پيدا نميشن...البته تی وی کارد هم بسی مفيد ابزاری است ايشالا ما هم با پستهای خوب جبران زحمت کنيم...بازم ممنون

رضا

خیلی با حال بود ...موفق باشی

behnaz

بنويس جانم ما همه جوره خواننده مطالبت هستيم